Jeśli lubisz kosmetyki Avon, a współpraca z wieloma nowymi osobami sprawia ci przyjemność, warto pomyśleć o pozostaniu konsultantką Avon. Jakie masz z tego korzyści? Przede wszystkim kupując poprzez Klub Avon otrzymujesz rabaty do 40% a dodatkowo odbierzesz prezenty za zamówienia w programie dla nowych osób. Sama rejestracja Avon jest szybka i prosta. Od momentu założenia konta możesz już zacząć działać. Dodatkowo dostaniesz pakiet startowy w pełni za darmo. Co istotne, nie musisz zamawiać produktów co katalog. Jest to więc bardzo ciekawa opcja dla osób, które chcą sobie dorobić w wolnej chwili.

niedziela, 19 czerwca 2022

Czy nadajesz się na architekturę?

Cześć!
Właśnie zaczął się okres składania dokumentów na uczelnie wyższe. Jak wiecie jestem studentką architektury. Dostaję na ten temat wiele pytań. Najczęściej jednak pojawiają się te związane te z tym jak wyglądają studia oraz kto nadaje się na architekturę. Postanowiłam więc odpowiedzieć na te pytania zwłaszcza, że teraz wiele osób może zastanawiać się nad tym kierunkiem.

Studia na kierunku architektura przeznaczone są dla osób, które są przede wszystkim ambitne oraz kreatywne. Po 4 latach studiów mogę powiedzieć, że pozostały tylko osoby ambitne. Na pierwszym roku wiele osób mogło się wydawać, że idealnie pasuję jednak brakowało im ambicji, pewności siebie? Uważam, że jeśli ktoś chce to uda mu się te studia skończyć. Kreatywność również jest potrzebna. Bez niej po pierwsze nie dostaniecie się, ponieważ musicie zdać egzamin z rysunku. Po drugie bez kreatywności nie wykonacie żadnego projektu. Owszem projekty mają sferę zarówno wizualną jak i techniczną. Części technicznej można się nauczyć, części wizualnej już mniej. Co oznacza również, że potrzebne jest wyczucie stylu. W projektowaniu budynków samych w sobie, jest to potrzebne w mniejszej skali. Jednak na architekturze wnętrz jest to podstawa wszystkiego. 

Cechy, które również warto mieć to systematyczność, pracowitość oraz dyscyplina. Architektura to nie kierunek gdzie przysiądziecie tydzień przed sesją i zdacie. Nie ma na to najmniejszych szans. Na kierunku albo są przedmioty techniczne, które trzeba zrozumieć od początku do końca albo są przedmioty projektowe. Na projektowych również trzeba pracować cały semestr na wysokich obrotach. Jeśli ktoś będzie się obijał to na koniec semestru może się dowiedzieć, że jego projekt nie spełnia wymagań i będzie musiał powtarzać przedmiot. 

Zdolności manualne również się przydadzą. Warto przygotować się na całonocne lepienie mikro makiet czy też sztuki malarskie, które są na początku studiów. Przy tej okazji warto wspomnień również o kwestiach pieniężnych. O ile studia dzienne są darmowe o tyle już materiały nie. Na pierwszym roku co miesiąc wydawałam prawie 200 zł na przyrządy malarsko plastyczne. Czym dalej na studiach tym tych zajęć jest mniej ale przychodzi drukowanie plansz, które na jeden przedmiot mogą kosztować nawet 140 zł. Warto pamiętać również o tym, że na architekturze pracuje się na specjalistycznych programach zarówno BIM jak i graficznych. Oznacza to lepszy laptop, który mieści się w przedziale cenowym +4 tyś. zł. Na szczęście programów nie trzeba kupować, na okres studiów przysługują wersje studenckie. Uniwersytet jednak nie uczy wszystkich programów i czasem warto wziąć udział w jakimś certyfikowanym szkoleniu z danego programu. 

W kwestii pieniędzy dochodzi również temat nauki rysunku. Jeśli babcia Ci powie, że ładnie rysujesz i powinieneś iść na architekturę (bez kursu) to na 80% będzie to nieudane podejście do egzaminu z rysunku. Każdej osobie, nawet potrafiącej rysować, polecam zapisać się na kurs/do szkoły rysunku. Kurs musi być jednak nakierowany na rysunek architektoniczny a nie na malarstwo. Istotną sprawą jest nauka perspektywy, cieniowania, rysowania architektury (jak jest ona zbudowana) a także rysowania z pamięci, ponieważ na egzaminie nie rysujecie z żadnego zdjęcia czy też innej 'podkładki'. Egzamin z rysunku na studia jest również dodatkowo płatny.

Patrząc całościowo, studia są trudne i bardzo wymagające. Jeśli ktoś nie jest w 100% pewny czy chce studiować architekturę to odradzam, ponieważ takie osoby odpadają często na pierwszym roku. Szkoda marnować swój czas i fundusze. 

Czas. Kwestią istotną jest również kwestia co po studiach. Jeśli chcecie zdobyć uprawnienia budowlane, nie wystarczą 4 lata studiów. Ba! Uczycie się bez omal tak długo jak na medycynie. Do uprawnień trzeba posiadać stopień inż. (4 lata) do tego stopień mgr. (1.5/2 lata) a także 1.5 roku praktyki w biurze a także 1.5 roku praktyki na budowie. Dopiero po tym czasie możecie zapisać się na egzamin dot. uprawnień budowlanych (płatny, posiadanie uprawnień jest również płatne bodajże 1200zł na rok). Oznacza to, że jeśli chcecie projektować wnętrza to już po 4 latach możecie śmiało pracować. Jeśli chcecie projektować budynki, czas się mocno wydłuża. Warto wziąć to pod uwagę. Praca przy studiach dziennych jest niemożliwa. No chyba, że będziecie mieć możliwość prazy zdalnej lub pracujecie na umowie o dzieło. Przygotujcie się również na trudności ze znalezieniem praktyk płatnych. Takie praktycznie mało kiedy są oferowane. Ale za darmo chętnie was przyjmą i chętnie wykorzystają na 8h dziennie. Późniejsze szukanie pracy jest również dość ciężkie. Dlatego warto te kwestie przemyśleć i przygotować się na to.

Jeśli większość tych kwestii Cię nie przeraża, wyżej wymienione cechy opisują ciebie i jesteś gotowy na taki tryb pracy, śmiało składaj na studia ;) Mam nadzieję, że ten krótki tekst, pomoże ci w wyborze kierunku. Pamiętaj aby poczytać opinie również o innych kierunkach. Internet to świetna kopalnia wiedzy. Jeśli pojawią się jakieś pytania, piszcie w komentarzach.

Do zobaczenia,
Angelika

16 komentarzy:

 1. Myślę, że ten wpis będzie bardzo pomocny dla osób zastanawiających się nad architekturą. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam taką nadzieję :) W takich też celach powstał.

   Usuń
 2. Bardzo duzo przydatnych informacji. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja kompletnie nie mam zdolności manualnych, więc to zawód nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ten ale może inny ;) Każdy musi znaleźć coś dla siebie

   Usuń
 4. Wow, and you must be very great at drawing. Excited to see your stunning designs, dear!
  Marie
  https://theflowerduet.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Yea ;D heh i am but i prefer creating designes

   Usuń
 5. Ja o architekturze nigdy nie myślałam, ale myślę, że Twój post rozwieje wątpliwości wielu osób, którym architektura chodzi po głowie :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Kiedyś myślałam o architekturze ale był to raczej luźny pomysł, jeden z wielu gdy zastanawiałam się nad wyborem. W końcu nawet nie składałam papierów. Teraz utwierdzam się w przekonaniu, że to nie do końca dla mnie :). Może bym sobie poradziła ale jednak nie w pełni to czuła (niestety to samo mogę powiedzieć o kierunku, który w końcu wybrałam :P).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem opis uczelni a rzeczywistości się różni. Podobnie będzie pewnie też z pracą :D Ale liczę, że będzie w miarę ok.

   Usuń
 7. Wpis na pewno będzie pomocny dla osób, które wybierają się na ten kierunek. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo lubię czytać o doświadczeniach ludzi na ich studiach ;) Nie miałam pojęcia, że droga budowlana jest taka długa i kosztowna ;<

  OdpowiedzUsuń