sobota, 24 października 2020

Aplikowanie na Erasmusa.

Witam,

Jak już wiecie biorę udział w Erasmusie. Planowo ma się on odbyć na wiosnę 2021 roku. Póki pamiętam jeszcze wszystkie formalności chcę opisać sam proces ubiegania się o wyjazd.

Zacząć muszę od tego, że moja sytuacja jest trochę inna niż typowego studenta. Studiuję na wydziale International Faculty of Engineering (IFE). Oznacza to, że w moim programie nauczania jest minimum 1 semestr nauki na zagranicznej uczelni aby móc ukończyć studia. Dlatego nie wiem jak to wygląda gdy ktoś studiuje w języku polskim. Słyszałam o tym, że bardzo istotne są oceny i średnia ale nie mogę tego potwierdzić. 

Pierwszym krokiem jest znalezienie informacji. Musisz wejść na stronę swojej uczelni i poszukać interesujących informacji. Na początku polecam szukać harmonogramu rekrutacji tak aby wiedzieć czy nie jest już za późno. Dodatkowo polecam sprawdzić czy organizacje/koła na uczelni nie organizują spotkań odnośnie Erasmusa. U mnie był to Mobility Week.

Kolejnym krokiem jest ogółem cała rekrutacja. Zazwyczaj trzeba założyć konto na stronie, którą sugeruje wasza uczelnie. Tam wybieramy 3 uczelnie. Tak jak widać na zdjęciu niżej.


Przy wyborze uczelni nie sugeruj się tylko faktem, że X miasto jest fajna. Zwróć uwagę czy zajęcia odbywają się w twoim języku (np. angielski tak jak u mnie), czy dziedzina/kierunek się zgadza a także na koszty życia. Stypendium z programu Erasmus nie pokryje prawdopodobnie nawet zakwaterowania. Oczywiście warto mieć jakiś kryteria miejsc, które rozważamy np. dobry poziom nauczania, miasto, które jest stolicą, miasto gdzie jest rzeka (to jest przykład jednej z moich koleżanek) czy też strefa klimatyczna. Dalsze aspekty to właśnie koszty życia, komunikacja, zniżki studenckie. Polecam również sprawdzić stronę uczelni, która was interesuje.

Priorytet uczelni. Szczególnie zwróćcie na to uwagę. Umowa, którą podpiszecie jest wiążąca to oznacza, że po dostaniu się np. do Berlina nie możecie powiedzieć, że nie chcecie tam jechać a złożyliście tam tylko żeby było. Musicie ustawić uczelnie według tego do której najbardziej chcecie wyjechać.

Ocena z języka. U mnie na uczelni brana była pod uwagę ocena z egzaminu kończącego blok językowy. Niestety ja nie mogłam do niego podejść. Również z racji pandemii nie odbył się kolejny termin certyfikacji dlatego też miałam egzamin online. Nie jest on egzaminem certyfikującym. Dał on tylko furtkę na zdobycie oceny do rekrutacji. 

Ilość miejsc na uczelnie również jest istotna. Jeśli są 2 miejsca i chcesz wyjechać z koleżanką... Może się wam to uda ale nikt nie da tej gwarancji.

Ocena subiektywna. To ocena, którą wystawia koordynator. Jest to ocena poprzez którą wyraża się chęć i zaangażowanie studenta. Czasami koordynator może wymagać dodatkowe rzeczy jak np. list motywacyjny czy portfolio. To dzieje się jednak pod koniec konkretnej tury rekrutacji wiec na początku nie musisz się tym martwić.


Wyniki!
Czyli to na co czekamy najbardziej. Jak widzicie na załączonym zdjęciu, jeśli dostałeś się na priorytet nr 1 to kolejnych wyników nie poznajesz. Dopiero w momencie gdybyś na priorytet nr 1 sie nie dostał. 

Mam nadzieję, że na wiosnę uda mi się wyjechać do Grecji. To byłby również świetny materiał na bloga dla was. Teraz odliczam tylko dni i modle się o spadek zachorowań ;) Posty z tej serii prawdopodobnie się jeszcze pojawią ponieważ wyjazd do Grecji na dłużej niż 90 dni wymaga paszportu i wizy.

Do zobaczenia!

2 komentarze:

 1. Też kiedyś myślałam o Erasmusie, ale w końcu zrezygnowałam. Myślę, że jednak warto skorzystać z takiej okazji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, czemu?
   Też tak myślę, że warto z tego skorzystać. Jeśli nie zdobędzie się jakie niezapomnianych wspomnień z wypadów to na pewno bardziej dojrzejemy :)

   Usuń