niedziela, 30 marca 2025

Suplementacja błonnika.

Cześć,
Dzisiaj trochę dietetycznie i trochę suplementacyjnie. Odkąd zaczęłam dietę wysoko białkową, moje jelita miały problem z przetrawieniem tego. Jadłam mało warzyw i dostarczałam mało błonnika. Po pewnym czasie przeanalizowałam swoją dietę i uznałam, że mam braki błonnika co skutkuje oczywiście problemami z wypróżnianiem. Analizując mój kalkulator kaloryczny, który ma zapiski z mojej diety nawet z kilku lat, ma także makroskładniki gdzie błonnik był zawsze poniżej połowy mojego celu.
Zaczęłam szukać rozwiązań. Znalazłam dwa produkty, które fajnie mi pomagają i chciałabym wam je polecić.

Zacznijmy od tego za co odpowiedzialny jest błonnik. Błonnik w diecie pełni wiele ważnych funkcji, które wspierają zdrowie organizmu. Oto kilka kluczowych zadań błonnika:
Wspomaga trawienie – Błonnik reguluje pracę układu pokarmowego, zwiększając objętość stolca i ułatwiając jego przejście przez jelita. Pomaga w zapobieganiu zaparciom.
Utrzymanie prawidłowej wagi – Błonnik powoduje, że czujemy się pełniejsi po posiłkach, co może pomóc w kontrolowaniu apetytu i zapobieganiu nadmiernemu jedzeniu. Ma też niską kaloryczność.
Regulacja poziomu cukru we krwi – Błonnik spowalnia wchłanianie cukrów, co pomaga w utrzymaniu stabilnego poziomu glukozy we krwi, co jest szczególnie ważne dla osób z cukrzycą.
Obniżenie poziomu cholesterolu – Niektóre rodzaje błonnika, zwłaszcza rozpuszczalny, pomagają obniżyć poziom „złego” cholesterolu (LDL) we krwi, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób serca.
Wspomaga zdrowie jelit – Błonnik jest pożywką dla pożytecznych bakterii w jelitach, co wspomaga mikrobiom jelitowy i ogólną odporność organizmu.
Prewencja niektórych chorób – Regularne spożywanie błonnika może zmniejszać ryzyko rozwoju niektórych chorób, w tym chorób serca, raka jelita grubego i cukrzycy typu 2.
Błonnik można znaleźć w produktach roślinnych, takich jak pełnoziarniste zboża, warzywa, owoce, orzechy i nasiona. Warto dbać o odpowiednią ilość błonnika w diecie, aby wspierać zdrowie całego organizmu.

Pierwszy to tradycyjny błonnik w tabletkach. Jego minus to niestety nie największa ilość błonnika w 1 a nawet w 6 tabletkach, które są zalecane.

Drugi produkt, który sobie przypomniałam (kiedyś go kupowałam) to błonnik od Granexu w postaci pałeczek. Świetny dodatek do diety. Bardzo lubię jego smak, chociaż domyślam się, że nie każdemu on podejdzie. I chrupie! Co moje kubki smakowe i psychiczne bardzo doceniały na redukcji gdy brakowało mi czegoś w typie chipsów. I to jest też ciekawy aspekt, czasem nasz organizm nie chce chipsów, tylko czegoś co chrupie i daje mu tą satysfakcję.

Pałeczki w 100 g mają 328 kcal i 15,5 g błonnika, a 1 tabletka błonnika zawiera 600 mg błonnika x6 to jest 3,6 g. 6 tabletek to tyle co 22 g pałeczek. Pałeczki wychodzą taniej + mają fajną formę, którą można dodawać np. do płatków śniadaniowych czy zjeść np. do filmu.

Ja sobie te dwa produkty mieszam. To znaczy tabletki mam z suplementacji pierwiastkowej, a dodatkowy błonnik z pałeczek spożywam jako bonus od czasu do czasu. 

A wy co polecacie z dużą zawartością błonnika? Może jakieś warzywa lub owoce? Ja myślałam jeszcze o suszonych śliwkach. 

Do zobaczenia,
Angelika

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz