niedziela, 26 maja 2024

Katedra św. Michała i św. Guduli w Brukseli

 

Hejka!
Ilość kościołów, które widziałam w Brukseli jest na prawdę spora. A gdy wspomnę, że większość ludzi jest niewierząca, to tym bardziej robi to wrażenie. Dzisiaj przedstawię Wam Katedrę św. Michała i św. Guduli w Brukseli. Jest to miejsce, które odwiedziliśmy na samym początku naszej Brukselskiej przygody i również na jej końcu. Dzięki temu mogę wam również powiedzieć, że w okresie letnim milej się ją ogląda ;) W lutym przy deszczowej pogodzie i pośpiechu (ucieczka przed deszczem), ciężko było dostrzec wiele jej ciekawych detali. 

niedziela, 19 maja 2024

Efekty NIE udanej redukcji!

 

Cześć kochani!
Wiosna tego roku upłynęła mi pod hasłem redukcja. Nie tylko zaręczyny i wizja ślubu zachęciły mnie do odchudzania ale również sam fakt, że w 2023 roku przytyłam kilka kg, których nie zgubiłam jesienią. Spodnie zaczęły być zbyt ciasne lub nawet za małe i to był znak, że trzeba te kilka kilogramów zrzucić. 

Moje spotkania na rehabilitację pleców, trochę odciągnęły ten proces. W zaleceniach miałam nie uprawianie prawie żadnych sportów a o dźwiganiu mogłam absolutnie pomarzyć. Dlatego dopiero od lutego mogłam zacząć mój plan. 

I miał to być post z opisem co jadłam, jak ćwiczyłam itd. Niestety tak nie będzie. Zapraszam na historię mojej nie udanej redukcji. 

niedziela, 12 maja 2024

Turbo czekoladowe proteinowe babeczki!

 

Cześć!
Przepisów na fit babeczki, fit ciastka, naleśniki itd. jest dużo. Ciężko jest wybrać coś dobrego. Dlatego pochwalę się wam moim przepisem, który pokochało na prawdę wiele osób z mojego otoczenia! Dodatkowo te muffinki są turbo czekoladowe, więc coś w sam raz dla smakoszy czekolady.

Przepis jest na 12 sztuk.

86 Kcal | 7,3 g Białka | 3,1 g Tłuszczu | 9,7 g Węglowodanów

Składniki:
-2 puddingi czekoladowe z Lidla
-100 g mąki
-2 jajka
-pół łyżeczki proszku do pieczenia
-50 g kakao

Przepis:
Wszystkie składniki mieszamy ze sobą. Masa będzie dość zbita. Nakładam do 12 papilotek i pieczemy przez 15 minut w 180 stopniach. Smacznego!

Napiszcie, jak wam smakowały!
Angelika

niedziela, 5 maja 2024

Moja pierwsza kuracja retinolem!

 

Cześć!
Na jesień 2023 zaczęłam swoją pierwszą kurację retinolem. Zakupiłam serum z Basic Lab. Nie kosztował mało. Jednak po tym jak naczytałam się, że można sobie popalić skórę, uznałam, że wolę zainwestować w ten produkt i nie ryzykować.

Retinol to organiczny związek chemiczny, który jest jednym z form witaminy A. Jest to substancja, która odgrywa istotną rolę w procesach wzrostu i regeneracji komórek. Retinol jest szeroko stosowany w kosmetyce ze względu na jego korzystne właściwości dla skóry.

Główne korzyści retinolu dla skóry to:

  • Poprawa struktury skóry: Retinol może pomóc w poprawie elastyczności skóry, wygładzeniu drobnych linii i zmarszczek oraz spłyceniu głębszych zmarszczek. 
  • Zmniejszenie przebarwień: Retinol jest znany ze zdolności do redukowania przebarwień skóry, takich jak plamy starcze i przebarwienia pozapalne. 
  • Poprawa tekstury skóry: Stosowanie retinolu może pomóc w wygładzeniu i ujednoliceniu tekstury skóry, co sprawia, że staje się ona bardziej miękka i gładka. 
  • Zmniejszenie trądziku: Retinol może być skutecznym składnikiem w produktach przeciwdziałających trądzikowi, pomagając w kontrolowaniu produkcji sebum i przyspieszając regenerację komórek skóry. 
  • Stymulacja produkcji kolagenu: Retinol może stymulować produkcję kolagenu, co jest kluczowe dla utrzymania elastyczności i jędrności skóry. 
Należy jednak pamiętać, że retinol może być drażniący dla niektórych skór, zwłaszcza w początkowym okresie stosowania. Dlatego ważne jest rozpoczęcie korzystania z produktów zawierających retinol stopniowo, a także stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym, ponieważ retinol może uczulać skórę na działanie promieni UV. Przed rozpoczęciem stosowania produktów z retinolem zawsze warto skonsultować się z dermatologiem.

Na prawdę, krem z filtrem to podstawa. Miałam takie dni, że mimo stosowania moja cera była przesuszona, a co byłoby gdybym nie stosowała SPF... 

Retinol w naszej pielęgnacji należy budować! A co to dokładnie znaczy? Zaczynamy od bardzo małego stężenia, przyzwyczajamy cerę. Najpierw stosujemy raz w tygodniu i powoli zmniejszamy odległość dni. Czyli np. miesiąc raz w tygodniu, potem co 5 dni przez np. 6 tygodni itd. itd. Gdy dojdziemy do stosowania bez omal co dzień, możemy wejść na wyższe stężenie. Jednak nie zaleca się stosowania retonilu latem ze względu na promienie słoneczne.

Pamiętajmy również, że retinol nie lubi się z niektórymi składnikami jak np. witamina C i nie poleca się stosowania ich razem tego samego dnia.

Czy dało mi to jakieś efety?
Myślę, że tak. Cera nie miała zbyt wielu wyprysków. Na prawdę rzadko coś się zdarzyło. Miała ładny koloryt. Skóra jest elastyczna, miła w dotyku. Przed miałam wrażenie, że widziałam na czole już pierwsze zarysy zmarszczek. Po kuracji nic takiego już nie dostrzegam. 

I tutaj jest też odpowiedź dlatego zaczęłam stosować retinol po 24 urodzinach a nie po 25 roku życia jak większość stron/osób zaleca. Moja ekspozycja na słońce jako dziecko i jako nastolatka było bardzo dużo. Nikt nie nauczył mnie stosowania SPF. Dopiero sama do tego doszłam po dwudziestce. Dodatkowo te pierwsze linie na czole mocno mnie wystraszyły i dlatego też uznałam, że ten jeden rok wcześniej będzie dla mnie optymalny. 

A wy stosujecie lub stosowaliście retinol? Jakie są wasze odczucia? Uważacie go za magiczny produkt?
Angelika

niedziela, 28 kwietnia 2024

Atomium!

 

Cześć moi drodzy!

Jak można powiedzieć, że zwiedzało się Brukselę bez odwiedzenia „tych dziwnych kulek”! Dzisiaj opowiem wam co to dokładnie jest!

Nasza wyprawa zaczęła się od dość długiej wycieczki rowerowej. Z samego centrum miasta do Atomium jest jednak kawałek i najlepiej jest skorzystać z transportu publicznego. Myślę, że było to jakieś 6 km? Spory odcinek prowadził pod górę. Swoją drogą, drogę powrotną również pokonaliśmy rowerami.

Atomium to dokładnie monumentalny model kryształu żelaza, powiększony 165 miliardów razy, znajdujący się w dzielnicy Laeken na przedmieściach Brukseli. Został zbudowany z okazji Wystawy Światowej w Brukseli w 1958 (EXPO-58) jako symbol ówczesnych naukowych oraz technicznych osiągnięć „wieku atomu”.

Czy warto odwiedzić? Dla zaspokojenia swoich chęci odwiedzenia wszystkich punktów, owszem. Czy są lepsze miejsca? Jak najbardziej. Ja chciałam odwiedzić Atomium stricte dla samego faktu, byłam i widziałam. I nie, nie powaliło mnie na żywo.  Sama konstrukcja i wielkość robi wrażenie. Fajne miejsce do jakiś zdjęć.  Chociaż z drugiej strony nic więcej tam nie ma prócz Atomium… Jest jeden mały bar gdzie można kupić wodę czy tak jak my shake wodnego. Pogoda trafiła nam się iście wakacyjna, bo ponad 30 stopni. (*Byliśmy w maju rok temu)

Wejście do środka kosztowało 17 euro. I finalnie nie weszliśmy. Uznaliśmy, że taką kwotę wolimy wydać na inne ciekawsze rzeczy. Np. rejs łódkami w Brugii kosztował 15 euro i był absolutnie wart tej kwoty. I po czasie nadal nie żałuję, że nie weszliśmy do środka.

Bruksela dość szczyci się tymi „kulkami” pod względem atrakcji nie uważam to za coś istotnego. Atomium zostało zaprojektowane przez belgijskiego inżyniera André Waterkeyna. 


A jakie jest wasze zdanie? Uważacie je za coś intrygującego czy wręcz przeciwnie?
Czekacie na kolejną część serii co zobaczyć w Brukseli??
Do zobaczenia!
Angelika

niedziela, 7 kwietnia 2024

Tum, perełka centrum Polski - czemu warto odwiedzić?

 

Cześć!
Dzisiaj trochę prywaty, trochę mojego zawodu, a trochę też polecajek do zwiedzenia. Często w swoich wypowiedziach wspominam o Łodzi, jednak jestem spod Łodzi. A dokładnie spod Łęczycy. Wiem, że mało kto w ogóle słyszałam o tym mieście. Oprócz jednej mojej czytelniczki i blogerki z okolicy, którą pozdrawiam serdecznie ;) Chciałam Wam dzisiaj przybliżyć czym jest Tum i dlaczego jest tak istotny w skali całej Polski a nawet i świata ;) Jeśli będziecie kiedyś w okolicy myślę, że warto to miejsce odwiedzić. I mówię to jako architekt.